جستجو
جستجوی پیشرفته
English | فارسی | Urdu | Az | العربی
صفحه اصلی > مدیریت و معاونتها > معاونت پژوهش > همایشها و نشستها 


  چاپ        ارسال به دوست

طب اسلامی سلامت روح و روان

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

موضوع: طب اسلامی سلامت روح و روان

سخنران: دکتر عبدالرسول حسناتی

دبیر علمی: حجة الاسلام حسن ستوده

زمان: پنج شنبه ۱۴/ ۹/ ۹۲

مکان: مجتمع آموزش عالی فقه

 

موضوع طب اسلامی روح و روان

حجة الاسلام حسن ستوده

بسم الله الرحمن الرحیم. الحمد لله رب العالمین

ضمن تقدیر و تشکر از محضر استاد دکتر سید دکتر عبدالرسول حسناتی که قبول زحمت فرمودند در دین نشست علمی تشریف آوردند و سپاس و تقدیر از عزیزان و حضار شرکت کننده در جلسه.

موضوع بحث ما در این نشست روح و روان انسان از منظر طب اسلامی است که آیا طب اسلامی در مورد روح و روان انسان و سلامتی روح انسان حرفی هم دارد یا نه ندارد؟ که البته از آقای دکتر خواهش خواهیم کرد که ورود به بحث خواهند داشت، اما من مقداماتی را برای ورد در بحث داشته باشم و قبل از فرمایشات آقای دکتر نکاتی را عرض خواهیم کرد و سعی خواهیم کرد که بیشتر از محضر آقای دکتر استفاده بکنیم، اگر سؤالی هم بود کتبی دوستان بنویسند به دست من برسد مطرح می‌کنم البته خود من هم سؤال‌های را اماده کردم که اگر فرست باشد بتوانیم به این سؤال‌های کاربردی پاسخ بدهم.

فکر می‌کنم طب اسلامی اولاً و بالذات و در نگاه اولیه یک حالت پیشگیری دارد، یعنی نگاه طب اسلامی در زندگی بشر و به عبارت حیات دنیوی نگاه پیشگیری است یعنی براساس دستورات که در طب اسلامی و طب سنتی مطرح شده، اگر ما مراعات بکنیم سلامتی برای اینکه منشاء تفکرد سالم هم هست ایجاد می‌شود، به این بیان که در طب اسلامی در باره اینکه چه چیزی بخوریم و چگونه بخوریم و چه زمانی بخوریم و چه مقدار بخوریم این شعارهای چهارگانه‌ای است که فکر می‌کنم اگر مراعات بشود ما می‌توانیم سلامتی جسم‌مان را که نتیجه‌اش سلامتی روح‌مان هم هست به دست بیاوریم.

در نگاه دوم درمان است یعنی اگر کسی نتوانست این مراحل را طی بکند و موفق بشود برای درمان این بیماری‌ها هم دستوراتی داده که حالا با این نگاه ما از محضر استاد آقای دکتر سید عبدالرسول حسناتی خواهش می‌کنم که مباحث خودشان را جهت ورد به اصل بحث که بحث روح و روان از نظر طب هست شروع بفرمایند و اگر مسئله‌ای هم بود چه در حین بحث و در موقع سؤالات مطرح خوهیم کرد.

دکتر عبدالرسول حسناتی

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و اهل‌بیته الطبین الطاهرین

خیلی ممنون که دستان که تشریف آوردند و تشکر می‌کنم از آقای ستوده و این مرکز که فرصت دادند که من کلمه‌ای را در باره طب اسلامی و طب سنتی، چون منشاء طب سنتی را ما از اسلام و از روایات معصومین^ و پیامبر اکرم| آموختیم، لذا این برای شما عزیزان که در این درس و بحث هستید انشاءالله در جهت احیاء امر پیامبر اسلام و اهل‌بیت مکرم‌شان هستیید انشاءالله برای شما خیلی خوب خواهد هم برای شما و هم برای خانواده و برای افرادی که شما برای تبلیغ به آنها مطالبی را می‌فرمایید و آنها را می‌خواهید روشن کنید خیلی مؤثر است چون یکی از اصلی‌ترین مطالبی که بحث شده در زمینه همین اسلام و اصلاً خود ظهور همین دین و کمال دین این بوده که پیامبر| میفرماید «بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» وقتی که پیامبر ما مبعوث شدند که این مکارم اخلاق را به اتمام برسانند؛ لذا این هدف غایی که به دنبالش هستیم یکسری مقدماتی و یکسری زمینه‌های و یکسری موادی را لازم دارد، یکی از این موارد که لازمه‌ای امر مادی انسان است، چون در این عالم طبع دارد زندگی می‌کند و نیاز به یکسری مواد و یکسری نیازهای دارد؛ لذا حتماً به عنوان یک پیش‌نیاز برای این تکمیل اخلاق باید یکسری مطالبی را گفت:

اولین چیزی که من می‌خواستم و ایشان هم فرمودند که صحبت کنید، من گفتم که اگر الفبای این طب سنتی و طب اسلامی را عزیزان درک کنند خیلی درد پیشبرد مسائل و مطالبی که می‌خواهم عرض کنم دو چار مشکل می‌شوند.

این چیزهای که مسلماً به گوش شما رسیده و شنیده‌ایید یکی مزاج هست اینکه شنیدید که می‌گوید که فلانی مزاجش خیلی تند است، مزاجش خیلی آرام هست، این فردی هست که از لحاط میزاجی خیلی آدم خونسردی است، خیلی به کارها می‌رسد، این مطالبی که عرض می‌کنم اصلاً می‌خواهم بگویم که این مزاج از کجا تشکیل شده و مزاج را ما به چه می‌گوییم؟ قبل از مزاج به ارکان می‌رسیم که همان تعریف است که طب سنتی به آن معتقد است و طب اسلامی که بدن و تمام اجزا از چهار عنصر و رکن اصلی تشکیل شده که شامل گرمی، سردی، تری و خشکی هست، از ترکیب این ارکان که تمام مواد و تمام زمانها و مکانها همه‌ای اینها را دربر می‌گیرد ما به مزاج‌ها میرسیم از ترکیب این ارکان یعنی اگر ما این سردی و خشکی و تری و گرمی، اینها با هم ترکیب کنیم به مزاج هر فردی نامزاج می‌رسیم که از ترکیب اینها به نوه مزاج می‌رسیم. نمی‌دانم که اینها برای شما ملموس هست یا خیر؟ اینها این نوه مزاجی که ما داریم. و لذا لازمه اینکه دانستن این میزاج و شناختن مزاج که ما چگونه چه غذای بخوریم چه قدر استراحت بکنیم و چه قدر ورزش بکنیم این شناخت ما لازم هست که مزاج خودمان را و مزاج غذا و مزاج همه جا را بشناسیم به مثال مزاج فصول که بخواهیم در باره‌اش صحبت بکنیم مزاج فصل بهار است که مزاج گرم و تر است مزاج فصل تابستان است که گرم و خشک است مزاج فصل پاییز است که سرد و خشک است و مزاج فصل زمستان که سرد و تر هست یا مزاج سنین عمر انسان، انسان از بدو تولد تا سنین ۱۵ سالگی که سن اصل و رشد و بلوغش هست، مزاج گرم و تری دارد، از ۱۵ سالگی تا ۳۰ و ۳۵ سالگی مزاج گرم و خشکی دارد نگاه می‌کنیم یک فرد جوان خیلی آتشی است، خیلی عجول است، خیلی پرتحرک است. این مزاج این سنین است که با شناخت آن برخورد کنیم با یک فرد جوان که با چه صورت برخورد کنیم با یک فرد جوان که به چه صورت برخورد کنیم، این مال عمرش هست این مال اقتضای سنش هست که همچین موقعیت را دارد، همچین برخوردی را دارد. بعد از آن که از حدود ۳۵ سالگی تا ۶۰ سالگی مزاج سرد و خشک است و بعد از ۶۰ سالگی مزاج سرد و تر است اینها را عنوان می‌کنیم، باز هم مکانها مختلف را، اینها را باهم بررسی بکنیم مزاج مناطق کوهستانی، کسانی که در کوهستان‌ها زندگی می‌کنند آن مناطق مناطق سرد و خشکی هستند مناطق کنار دریاها مزاج تری دارند و بستگی به این درد که چه قدر استوا فاصله داشته باشند تر و سرد هست و تر و خشک هست از آنطرف  به مزاج مناطق مثل کویر و مثل بیابان‌ها همین‌جا که ما درش زندگی می‌کنیم مزاج گرم و خوشکی دارد.

اینها را دارم عرض می‌کنم که بعد چگونه اینها در روح و روان و در خلقیات ما و همه اینها می‌تواند اثر بگذارد، وقتی که می‌گویم مثلاً افردی که در بیابانها زندگی می‌کند آدم‌های خشنی هستند، آدم‌های خیلی عصبی هستند، این چه فرقی می‌کند با آدم‌های که در جای مرتوب زندگی خیلی آدم‌های خونسردی هستند، ریلکسی هستند، خیلی خونگرم هستم اینها را که می‌خواهم عرض کنم یعنی در تمام برخردها شما یک جای می‌خواهید بروید صحبت کنید خیلی مؤثر است که آن فرهنگ و آن آب و هوای آنجا که با چه طریق می‌خواهید با آن مردم و با آن فرهنگ می‌خواهید ارتباط برقرار می‌کنید، مزاج مزه‌ها شما تالآن می‌خواهید یک چیزی را میل کنید، اگر این چیزی را که دارید میل می‌کنید اگر مزاج شرین است این مزاجش گردم و تر است اگر بی‌مزه حالت کسی دارد، این مزاجش سرد و تر هست اگر چیزی را که دارید میل می‌کندی شور است و تند است تلخ است این حالت گرم و خشک دارد اگر سرد و خشک باشد مزاج ترش دارد، اینها را همه دانستن آن لازم است که اینها ما می‌خواهیم استفاده کنیم برای زندگی‌مان.

یک مطلبی که ما الآن به آن نیاز داریم که ما در باره آن صحبت بکنیم سته ضروریه هست، طب سنتی و طب اسلامی یک مطلبی را می‌آید عنوان می‌کند که می‌گوید که شش مورد هست که هر انسانی برای حفظ سلامتی خودش نیاز دارد این شش مورد را نیاز دارد که اطلاع داشته باشید و این را به طریق احسن در جهت حفظ تعادل مزاج خودش به کار می‌برد این شش مورد را الآن من نام می‌برم.

۱. اغراض نفسانی، اغراض نفسانی چه هست خشم است غم است غصه است ترس است به قول معروف انتظار است نگرانی است اینها اغراض نفسانی است.

۲. چیزی که در حفظ سلامتی حفظ سلامت انسان خیلی مؤثر است خواب و بیداری است چه مقدای از شبانه روز را باید انسان بخوابد و چه مقدارش را بیدار باشد چه موقع از روز را باید بخوابد چه موقع از روز را باید بیدار باشد اگر ما اینهمه تأکید و سفارش شنیدیم درباره بیداری از ساعت از شبانه روز و از آنطرف  استراحت کردن و عدم مطالعه و عدم کار در یک ساعت از شبانه روز اینها دلایلی دارد همه‌ای اینها در حفظ سلامتی انسان مؤثر است چه اشکال که ما صبح زود بیدار بشویم آیا صبح زود خوب است بیدار شدن ما تا ساعت دو و سه نصف شب کار می‌کنیم و صبح استراحت می‌کنیم اینها همه در تعادل مزاج ما کاملاً مؤثر است یعنی آن فطرت انسان به این است که شبها استراحت بشود و روزها به کار بپردازد و صبح بین طلوعین دیگر نخوابد اینها را در حفظ سلامت انسان باید خیلی به آن دقت نمایم پس دومین عامل که در سته ضروری هست خواب و بیداری هست.

۳. سومین مورد که برای حفظ مزاج ما مؤثر است و خیلی به ما کمک می‌کند سکون و حرکت است. چه قدر باید ما حرکت کنیم بسته به سن‌ما بسته به موقعیتی باید چه مدت روز حرکت داشته باشیم فعالیت داشته باشیم بسم الله به قول ما ورزش داشته باشیم از آنطرف  چقدر ما باید نشسته و در یک جای ساکن باشیم، همه اینها هست و در یک جوان و یک کسی سنی ازش گذشته باشد آیا باید یک اندازه باید کلاس درس شرکت کند، یک اندازه باید فعالیت داشته باشد یا اینکه فعالیت‌های‌شان بیشتر باشد همین‌طور این بچه ها هستند به قول معروف اصول مختلف است آیا فعالیت ما در فصل تابستان که مزاج سردی دارد با فصل زمستان که مزاج سردی دارد آیا باید یک سان باشد؟ اینها همه، پس سومین مورد که ما به آن احتیاج داریم آن حرکت و سکون است.

۴. چهارمین مورد جذب و دفع است که آیا مواد غذای که ما روزانه استفاده می‌کنیم چه مقدار از آن را جذب نمایم و داشته باشیم و چه مقدار از آن را دفع نمایم کسانی که در تغریق‌شان مشکل دارند و در دفع مواد زائد بدن‌شان مشکل دارند اینها عملاً خودشان به سمت بیماری دارند به پیش می‌رود از آنطرف  افرادی که نه در دفع‌شان در تغرق و در اینها مشکلی ندارند و به راحتی دارد صورت می‌گیرد خوب این مزاج سالمی را در پیش دارد یعنی اینکه فردی که الآن در دفع و جذب مواد غذایی‌شان مشکل دارد فی المثل در جذب مواد غذای آهن در جذب بعضی از ویتامین‌ها، اینها مشکل دارد مسلماً به سمت مزاج ناسالم به پیش می‌رود.

۵. پنجمین مورد از این سته ضرویه خوردنی‌ها و اشامیدنی‌هاست چه چیزها را ما باید مصرف بکیم وقتی که ما عرض می‌کنیم همه این مواد همه این ارکان تشکیل شده‌اند و همه دارای مزاج هستند، آیا مزاج فلفل با مزاج خیار یکسان است، آیا مزاج یک میوه که طبعش گرم است مثل موز مثل خرما با یک میوه که طبع سرد دارد مثل پرتقال مثل لیمو اینها یکسان است آیا در هر فصلی اینها را استفاده کرد؟ ما مجاز هستیم که غذاهامان خوردنی‌های‌مان در فصل تابستان و زمستان یکی باشد؟ مجازیم آیا در سن جوانی همان غذای رابخوریم که در پیری می‌خوریم اینها دقیقاً باید لحاظ بشود، آشامیدنی‌های که مصرف می‌کنیم چه میزان آب مصرف داریم ما، همان‌طوری که عرض کردم مزاج کسی که به سن بالا می‌رسد سرد و تر است این رطوبت‌شان بالا می‌رود حتی در مصرف مایعایت هم این فرد باید یکمقدار امساک کند فرق می‌کند با یک جوانی که به سن ۳۵ سالگی است این نیاز به آب زیاد دارد لذا این خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها در حفظ مزاج و تعادل مزاج نقش اساسی را بازی می‌کند.

۶. و آخرین چیزی که در مزاج مکان‌ها که خدمت‌تان عرض کردم هواست آیا هرکسی می‌تواند هرجای را برای زندگی خودشان انتخاب کند یا منطقه‌ای یا هر منزلی را که با هر هوای باشد و هرگونه تهویه‌ای هوایی باشد اینها را انتخاب کند؟ نه! کسی مزاجی دارد که دچار یک بیماری شده مزاج گرم و خشکی دارد الآن دچار حساسیت شده دچار مشکلات اسم شده دچار خیلی مشکلات خوشکی بدن شده خوب این بهترین کار و راحت‌ترین راه درمان بدن‌شان این است که به جایی مراجعه کند که رطوبت بالای دارد یعنی به هین راحتی با یک انتخاب جای مناسب و هوای مناسب که با مزاج‌شان سازگاری داشته باشد آن بیماری‌شان بدون هیچ‌گونه دارو و بدون هیچ‌گونه آزار و اذیتی که آن فرد بشود این درمان یعنی این حفظ مزاج فرد توسط این سته ضرویه که یکبار دیگر اینها را نام می‌برم.

اغراض نفسانی، خواب و بیداری، حرکت و سکون، جذب و دفع، خودنی‌ها و آشامیدنی‌ها،‌ و اب و هوا. هوای که در آن زندگی می‌کنیم؛ لذا این مقدار وقتی که منطبق بود با آن نیازی که بدن دارد

اولاً: دچار بیماری نمی‌شود فرد

ثانیاً: اگر دچار بیماری شد به راحت‌ترین و سهل‌ترین موضع به درمان خودش می‌رسد چون اساساً خود بدن انسان اولین، دقیق‌ترین، کامل‌ترین و حاذق‌ترین طبیب انسان است؛ خود دلیل در اینکه ما می‌گوییم که یک طبیب و یک پزشک نیاز هست که گوشزد بکند نکاتی را به انسان اولین کارش این است که بیاید بیاید آن فطرت و آن سرشت انسان را بشناساند به برای خودش و دگران و سپس بگوید که آقا این بدن تو دارد الآن چه کار می‌کند الآن که شما یک مشکلی پیدا کردید یک دردی معده‌ای پیدا کردید یعنی اینکه مثلاً‌ این معده‌ات رطوبت پیدا کرده است کار نکن که این درد معده‌ات از بین برود سعی کن این رطوبت معده‌ات را درست کنی، یعنی این فرد و این بدن دارد اولین کار را می‌کند یک مواد غذایی گرم نیاز دارد مثلا خون دارای عفونت شده این چه کار می‌کند بدن می‌آید اینها را به صورت دمل و جوش‌های چرکین اینها را از بدن شروع می‌کند خارج کردن، حالا ما چه کار می‌کنیم به ماده می‌خواهیم این جوش‌ها را بپوشانیم این صورت را درست کنیم نه اینکه این بدن را از ظاهرش اصلاح کنیم در صورت که این بدن دارد مواد زاید به این صورت دفع می‌کند، ما این را باید بشناسیم و بعد کمک کنیم به بدن در ادامه‌ی درمان این بدن یعنی ما بیایم چه کار کنیم حالا که این مواد زاید را دارد این بدن به صورت خارج می‌کند ما بیایم خون را اصلاح کنیم ما بیایم کبد را اصلاح بکنیم که و قتی که کبد اصلاح شد دیگر جوش نمی‌زند، پس این یک علامت است طب اسلامی و طب سنتی حرفش این است که ما دیدگاه‌مان به بدن دیدگاه ساده که توجه به سلامت خودش نیست ما می‌گویم که واضح‌ترین پزشک خود بدن انسان است خودش می‌آید این را انجام می‌دهد یک سرماخوردگی، یک ویروس، یک باکتری یا یک مواد غذای که حزمش برای انسان مشکل دارد این می‌آید به صورت آبریزش بینی سرفه طب اینها خودش را نشان می‌دهد که همه‌ای ما در زندگی بارها دچار این بیماری شده‌ایم، خوب این الآن خود بدن دارد به این صورت طب ایجاد می‌کند طب یعنی چه؟ یعنی اینکه افزایش دمای بدن در این افزایش دمای بدن میکروب باکتری ویروس رشدش کند می‌شود نمی‌تواند رشد بکند مثل قبل آن شرایطی که ایجاد شده بود بدن می‌آید برای معالیت ادامه رشد این مکروب باکتری می‌آید اینها را نامساعد مدی‌کند یا می‌آیم چه کار می‌کنیم هی اسرار داریم که طب را بیاوریم پایین نه ما می‌آییم اول آن منشاء را پیدا بکنیم و برطرف می‌کنیم یا مثلاً آبریزش بینی ایجاد می‌کند یعنی چه؟ یعنی موارد که مواد زاید این تک‌تک قطراتی که دارد دفع می‌شود چه توسط سرفه چه از بینی‌های ما یعنی این دارد بینی‌های ما را شستشو می‌دهد یعنی این دارد این ویروس و این مکروب را دارد از بدن ما خارج می‌کند ما میایم این را قطع می‌کنیم، چرا بدن این کار را می‌کند چون موخاط‌ها و سیستم پوستی انسان از لحاظ حیاتی خیلی ارزش کمتری نسبت به قلب و نسبت به کلیه و نسبت به کبد به نسبت اعضای درونی ما دارد لذا این دارد از طریق این مخاط‌های بدن این طریق دارد دفع می‌شود ما می‌آیم جلو اینها را می‌گیریم می‌گویم بدن خودش نمی‌دانسته که چه کار کند پس باید آبریزش بینی را ما سریع قطع کنیم می‌آیم آریزیش بینی را قطع می‌کنیم چند روز بعد دچار گلو درد می‌شویم می‌بینیم که یک چرکی در گلو هست آن را می‌آیم درمان بکنیم بعد قلب دچار رماتیسم قلبی می‌شود

نگاه کنید پله به پله که ما عرض می‌کنیم مطالبی است که خیلی اینها برای درمان‌ها مؤثر است ما اسرار نداریم فقط آن آلارمی و آن نشانه‌ای که دارد بدن را به ما می‌گوید که اقا دارد یک‌جای بدنت مشکل دارد ما بیایم این را خاموش کنیم درد معده تا که ایجاد شد ما بیایم این را یککاری بکنیم که دیگر درد را احساس نکنیم آیا درد احساس نکردن شما مساوی است به اینکه شما بیمار نیستید؟ نه! ما در طب اسلامی سنتی این را داریم می‌گوییم که تو معده‌ای داری و بقول معروف نفخ کرده و چیزی که می‌خوری سنگین هست، این را باید دفع کنی که حالا اخلاق اینها را در ادامه مطالب عرض می‌کنم قدم به قدم که اینکار را انجام بدهید می‌بینید که این مشکل حل شد و دیگر درد بر نمی‌گردد ولی آن گونه که ما می‌خواهیم فقط این آلارم و این زنگ خطر که این درد به من می‌دهد ما می‌خواهیم خاموش کنیم خوب این درد می‌رود جلو یک چیزی ساده تبدیل می‌شود به یک چیزی پیچیده و بغرنج که بعد می‌شود سرطان و مشکلات عمده می‌شود زخم‌های مختلف و بعد می‌بینیم که کاری هم از دست‌مان برنمی‌آید یعنی این مزاج و این‌چیزها ثمره‌اش اینجا ما را می‌رساند.

یک مطلب دیگری که خیلی کاربرد دارد یک الفبایی هست در این طب که درش نشان می‌دهد یکی اخلاط است که شما شنیده‌اید مثل خلط صفرا خلط بلغم خلط سودا اینها از چه هست ما یک غذای که همه‌ی ما در دهان می‌گذاریم و انشاءالله می‌خواهیم نوش‌جان می‌کنیم اولین حزم‌شان در دهان صورت می‌گیرد اینکه خیلی اسرار هست بر جویدن و زیاد جویدن غذا چون حزم غذا از دهان شروع می‌شود حزم مواد قندی ما از دهان شروع می‌شود یعنی بزاق دهان ما خاصیت جزب کردن غذا را ایجاد می‌کند برای ما بعد می‌رود وارد معده می‌شود آنجا دیگر توسط آن شیره‌های گوارشی و آن آزیم‌های معده و اسیر معده و آن آبی که داخل هست غذا به صورت یک شیرابه درمی‌آید که کیموس معده به آن می‌گوید این می‌آید داخل معده از طریق رگ جذب کبد می‌شود و از کبد هست که مواد غذای ما قابل استفاده برای بدن می‌شود یعنی ما یک غذای که می‌خوریم، اگر کبد نتواند بالایش کند و آن مواد زاید درش را دفع کند مواد و مواد اضافه‌شان را در خودش زخیره بکند و آن مواد لازم بدن را در داخل خون و در داخل صفری و در داخل طحال و در داخل لف آنها را به قول معروف نریزد و خارج نکند ما هیچ استفاده از مواد غذای نداریم مثلاً ببینیم که یک فردی هست بیماری‌های مختلفی دارد فرد غذا می‌‌خورد ولی هیچ جذب در داخل بدنش صورت نمی‌گیرد و هیچ استفاده‌ای از این غذا نمی‌برد یا ناقص این جذب صورت می‌گیرد، حالا این غذا که جذب می‌شود توسط حرارت کبد هست یعنی خود کبد هم خودش قبل از حزم هم به صورت (حال اگر اعضای بدن را بشناسید) این کبد تقریباً روی معده قرار گرفته و یک گازی که دارد زیرا غذا را گرم می‌کند تقریباً باعث حزم این غذا می‌شود خود این گرمای کبد.

یکی از نکات که حالا اینجا خیلی خوب است من اینجا عرض کنم و اینکه در کشور ما خیلی رایج است و کشورهای شما را نمی‌دانم مصرف آب یخ است یکی از بدترین کارها صاده‌ترین کارهای ما که ما بدست خودمان کبد خودمان را از بین می‌بریم مصرف آبی است که داخل آن یخ است این به راحتی می‌آید گرمای کبد را می‌گیرد و حزم غذا را دچار مشکل می‌کند و خود و خود سلول‌های کبدب هم خشک و منحزیم می‌ماند یعنی ما به دست خودمان داریم کبد خودمان را زره‌زره از بین می‌بریم این مصرف آب یخ است دقیقاً یک رساله جداگانه‌ای از بوعلی سینا در همین زمینه (مصرف آب یخ) دارد به راحتی ما با مصرف آب یخ داریم کبد خودمان را داریم از بین می‌بریم و خیلی از کشورها من دیدم که اصلاً آب یخ مصرف ندارند خوب کاری درست می‌آب باید به صورت ولرم و به صورت دمای جای که در آن زندگی می‌کنیم دمای تقریباً بیست درجه دمای اطاق باشد این آب ولرم مصرف کنیم تا آسیبی به کبد ما نرسد.

این مواد غذای که می‌آید وارد کبد ما می‌شود چهار تا خلط تولید می‌کند

۱. خلط اول: به آن خلط سبُک و به قول معروف به آن درد و آن کف روی خون به آن صفری گفته می‌شود که یک مرکزی دارد و جهت زخیره‌اش کیسه‌ای صفرا که اگر دیده باشید کیسه‌ی سیز رنگی هست که دقیقاً زیر کبد قرار گرفته است

۲. خلط بعدی که نیاز به اصل مواد غذای و نیازهای اولیه ماست در خون است که این جاری و ساری است در تمام بدن در عروق ما گردش می‌کند مواد غذای را به بدن می‌رساند و از آنطرف  هم اکسژن و از آنطرف  هم مواد زاید را می‌گیرد و آن دیکسید کربن که ما باید دفع کنیم از طریق ریه‌مان.

۳. خلط بعدی که تولید می‌کند خلط بلغم است همین آب است، آب داخل خون است به یک سیستم تقریباً عروق خونی ولی بسیار مجزتر و کوچکتر که آن نفخ است که این بلغم داخل این بدن گردش دارد.

۴. خلط بعدی سودا است که تقریباً ما بخواهیم به آن تعبیر کنیم آن خاکستر است یک مادی قوی چیزی هست که آدم را می‌سوزاند و آتش می‌زند و از بین می‌رود مثلاً درختی را که آتش می‌زنیم، درخت آن آتشش می‌شود صفریش آن چیزی که ازش استفاده می‌کنیم می‌شود دمش و آن رطوبت که ازش خارج می‌شود می‌شود بلغم‌اش و آن خاکستری که در آخر می‌ماند آن می‌شود سودایش که به خاطر این دوتا مضرت که این دوتا خلط دارد که اگر در بدن جاری باشد و اگر همیشه در دسترس سلول‌های قرار بگیرد اینها را خدای متعال اینها را در دو عضو ذخیره نگهداشته است فقط هنگام ضرورت اینها داخل بدن پخش می‌شود، یکی صفرا است که عرض کردم محل ذخیره‌اش کیسه صفرا است و طحال است یعنی محل ذخیره سودا است که تقریباً زیر قلب قرار گرفته و تمام تغییرات، احیاء و تجدید سلول‌های خونی ما در طحال صورت می‌گیرد که یک انبار خونی است اگر بخواهیم مثال بزنیم طحال را این یک انبار خونی است،‌ که در طب ما به عنوان مخزن سودا نامیده می‌شود.

پس شد این اخلاط چهارگانه، اخلاط چهارگانه شد آن مادة آن مزاج یعنی آن مزاج شد صورت اخلاط شد ماده این چیزی که ما می‌خواهیم از آن استفاده بکنیم در تعادل این مزاج خودمان. حال تا اینجا اگر کدام سؤال هست باید بفرماید:

حجة الاسلام حسن ستوده

س: بخث آب و یخ که فرمودید حالا یک نکته‌ای هست که یک آب خنک داریم و یک آب یخ شده داریم که آب یخ شده خیلی خطرناکتر است.

دکتر عبدالرسول حسناتی

این از یک باب دیگر است، مثلاً سیاست‌مداران که بسیار عمر کردن آنها می‌گذشتند که آب کاملاً یخ می‌زد بعد می‌گذشتند که آن آب ذوب می‌شد در حد یک تخم مرغ مثلاً‌ که یخ داخل آب بود آن یخ را جدا می‌کردند آب را مصرف می‌کردند یعنی این تقریباً‌ یک روش تصفیه آب است. برای اینکه تمام املاحی که هست آب املاح دیرتر ذوب می‌شود و با دور انداختن یخ این آب تصفیه می‌شود این باب از آن باب است.

حجة الاسلام حسن ستوده

س: یک نکته هم در باره‌ای جذب و دفع که فرمودید من می‌خواستم که اشاره کنم در بحث چذب و دفع ما یک یوبوست یعنی سفتی شکم که از مهم‌ترید عامل بیماری‌هاست شاید خیلی در بحث بیماری‌ها وسیع باشد که یوبست داشته باشد و شکم خوب کار نکند ظاهراً ملاک این است که حد اقل غذای که ما می‌خوریم بیش از ۱۸ ساعت در معدة ما نماند باید تخلیه بشود یک کسی که بیش از ۱۸ ساعت غذا در معده‌اش باقی بماند این یبوست دارد که باید بداند که آن یبوست دارد.

دکتر عبدالرسول حسناتی

البته غذاها فرق دارد، گوشت مثلاً تقریباً ۱۶ الی ۱۷ ساعت وقت لازم دارد که کاملاً‌ در معده‌ای ما حزم شود اما ماهی مثلاً خیلی غذای سبُکی هستند، تخم مرع که عسلی هست خیلی سبُک است و به راحتی حزم می‌شود شاید در حدود چند ساعت بشود.

حجة الاسلام حسن ستوده

عرض می‌کنم که حداکثر اگر بیش از ۱۸ ساعت بماند برای شناختن کافی مثلاً کسی می‌خواهد بداند که یبوست دارد یک حبه سیر را درسته قرت بدهد اگر سیر را قبل از ۱۸ ساعت دید این نشان می‌دهد که یبوست ندارد اگر ندید این یبوست دارد چون سیر درسته حزم نمی‌شود از معده درسته خارج می‌شود این هم نشانه این است بفهمد که یبوست دارد یا نه، چون یبوست خیلی مهم است در بحث بیماری‌ها.

فقط در مورد اخلاق سؤال شده که اخلاق و ارکان‌ مزاج‌ها چه ارتباط با هم دارد و یک بحث هم هست که طبیعت انسان یعنی غذا خوردن قابل تغییر است گاهی وقت‌ها غذا نوع غذا شاید یک هفته ده روز مزاج‌شان عوض بشود.

دکتر عبدالرسول حسناتی

ما مزاج‌ها را که ما صحبت کردیم یک مزاج ما داریم مزاج سرشتی اول که یک فردی که به دنیا می‌آید دو تا بچه سه تا بچه بچه‌های مختلف از یک پدر و مادر، نگاه می‌کنیم که مزاج سرشتی‌شان باهم فرق می کند یعنی یک فرد و یک بچه‌ای به دنیا می‌آید ما گفتیم مزاج سن از یک تا ۱۵ سالگی گرم و تر است که این مزاج این سن است ولی همین فرد یک می‌بینیم که یک بچه‌ای را به دنیا می‌آورد لاغر و زرد و خشت خیلی زود عصبانی می‌شود جنب و جوش زیاد دارد از دیوار می‌رود بالا یک بچه‌ای هست که می‌بینیم که خیلی آرام و خونسر، یک جا نشسته اصلاً باید با اسرار بلندش بکنیم برود فعالیت بکند این بچه‌ای سرد و تری هست؛ پس یک مزاجی سرشتی داریم که این مزاج سرشتی هم از چند تا چیز هست.

اولاً: ژنیتیک، پدر و مادرش مزاجش این‌گونه هست.

دوماً: جای که دارد زندگی می‌کند این بچه.

یک بچه‌ای هست که در آب و هوای گرم و خشک به دنیا می‌آید یک بچه‌ای هست که در آب و هوای معتدل به دنیا می‌آید این در مزاج سرشت‌شان خیلی مهم و مؤثر است، از آنطرف این محیط داخل رحیمی که این بچه دارد در آن رشد می‌کند این دوران ۹ ماهه جنین که الآن بار دارد از قبل گفته شده در روایات ما داریم که همان موقع چقدر مؤثر است الآن تحقیقات که شده که یکی از مهمترین سنن عمر انسان همان نوه ماه جنینی‌شان هست و بسیار از چیزهای که بعداً به آن میرسد در آن موقع کست کرده یکی هم محیط داخل رحیمی است آیا این مادری که دارد این بچه را رشد و نمو می‌دهد در رحیم خودش چه خصوصیاتی دارد چه مزاجی دارد چه نوع رحیم دارد مثلاً محیط‌اش خشک است، محیط‌اش تر میاست رطوبت دارد؛ این است الآن تمام دستگاه‌ها و آزمایش‌ها بیان کرده است.

یکی اینکه همین فرد که به دنیا می‌آید مادرش چه تغذیه‌ای دارد می‌کند الآن وقت شیر دهی است چه تغذیه‌ای دارد انجام می‌دهد آیا تغذیه‌ای گرم و خشک دارد می‌کند تغذیه‌ای دارد می‌کند که سودایش را زیاد کند. همه‌ای اینها باعث می‌شود که یک بچه و یک فرد یک مزاج سرشتی پیدا بکند که تقریباً هیچ چیزی هم ما با آن نداریم نه می‌خواهیم تغییرش بدهیم و نه اسرار داریم که یک مزاج را بر مزاج دیگر برتری بهش بدهیم، البته یک خصوصیاتی دارد، مزاجی که گرم و تر است خوب شجاع‌تر است و خصوصیات بهتری دارد خونگرم تر است می‌تواند مدیریت بهتری داشته باشد اینها هست ولی مال یک فرد دیگر سوداست یک فردی هست خیلی آدم دقیق است و منظبط است در حساب‌های ریز خیلی دقت می‌کند، خوب یک مزاج سرشتی داریم از هر فردی.

یکی آن غلبه مزاج است که الآن به واسطة این زندگی که اختیار کرده یک فردی شده ورزشکار که فعالیت زیادی دارد یک فردی شده خیلی بی‌تحرک خیلی فردی ایستا هم‌چین یک جا ایستاده این یک زندگی دارد، آن فردی که دارد گرم و خشک مصرف می‌کند یکی دارد خیلی مواد سرد مصرف می‌کند می‌آید یک غلبه مزاجی پیدا می‌کند ما با این بیشتر طرف هستیم و بیشتر روی این کار می‌کنیم و آن مزاج سرشتی را هیج به آن دخل و تصرفی نداریم و آن تعادل مزاج را داریم،‌ ما می‌بینیم که یکی هست که همین مزاج را دارد و هیچ بیماری خاصی هم ندارد ما با این کاری نداریم و لی یک فرد را می‌بینیم که یک فرد از همان ابتدای طفولیت اصلاً بیمار به دنیا می‌آید اصلاً مشکل دارد یعنی همان اول مشکل مزاجی دارد مشکل خلط دارد؛ لذا ما خیلی مؤثر است که باید بدانیم که مشکل سرشتی چه هست و بعد غلبه مزاج چه هست این خیلی مؤثر. نمی‌دانم به جواب رسیدید یا نه.

پس این افراد هم تقریباً‌ مشخص شد که چهارتا خلط داریم و آن هم مزجی است، نسبتش هم عرض کردم این مزاج صورت است و اخلاط هم ماده‌اش هست یعنی شما می‌خواهید بگویید این مزاجش گرم و خشک است از آنطرف  هم می‌گویم خلط صفرا بر این فرد غلبه دارد، مزاجش سرد و تر است از آنطرف  می‌گویم که بلغم بر این فرد غلبه دارد و از آنطرف  فقط فرد کامل را در نظر نمی‌گیریم، اعضای مختلف، مزاج‌های مختلفی دارند و اخلاط مختلفی دارند، بدن ما تشکیل شده از پوست، مو، ناخن، عضلات، قلب، تحال، معده، کبد اینها هم برای خودش مزاج‌های دارد مغز ما، نخاع ما، سیستم عصبی ما،‌ اگر بخواهیم مزاج‌های اینها را هم بشناسیم در شناخت خیلی کمک می‌کند کسی می‌خواهد حافظه‌اش تقویت بشود، حافظه با سیستم اعصاب درگیرد است می‌گویم و قتی که مزاج مغز، مزاج اعصاب سرد و تر می‌شود حافظه می‌رود به سمت کندی، کسی که خیلی حافظه‌اش تند بود، سریع مطلب را حفظ می‌کرد، الآن بعد از مدتی سردی مصرف کردن سرما خوردن افزایش خلط بلغم در سر الآن حافظه‌اش ضعیف شده است و راه خانه‌اش را هم به سختی پیدا می‌کند حتی تا این حد دچار کندی حافظه شده است یعنی مزاج اعصاب ما مزاج سرد و تر است اگر کسی بار خاب شده مثلاً کسی که با پنج ساعت شش ساعت بیدار می‌شد و به کارهای روزمره‌اش می‌رسید الآن خوابش شده نوه ساعت ده ساعت در شبانه روز، این حتماً سیستم عصبی‌اش دچار سردی و تری شده، ما می‌آیم سردی و تری از اعصابش می‌گریم، از آنطرف هم مزاج پوست، مو، ناخن، و... اینها مزاج سودا است، اصلاً یکی از روش‌های دفع مواد زاید از بدن ما همین مو و ناخن هست که اینها می‌آید سودای اضافی را از آنطرف دفع می‌کند کسانیکه موی‌شان مثلاً کم شده خیلی مشکل پیدا می‌کنند حتی در بخارت ذهنی و بخارات مغذی خیلی در اینها مشکل پیدا می‌کند، از آنطرف عضو مثل قلب مثل رگها اینها مزاج گرم و خشکی دارد اینها که باید لحاظ خودش با قلب برخورد کرد کسی که قلبش یک کم تیر می‌کشد مشکل دارد شاید این خشکی‌اش اضافه شده تا یک کم خشکی این قلب را می‌گیرید راحت کارش را انجام می‌دهد.

مزاج قسمت‌های مختلف را در کبد اینها گرم و تر است مزاج کبد، تحال، مزاج عضلات اینها مزاج این اعضا هست که گرم و تر است لذا شناختن مزاج این اعضا هم خیلی به ما کمک خواهد کرد.

می‌آییم یک مطلب را بحث می‌کنیم می‌گوییم که حالا شما این مطالب را می‌فرمایید که ما این اخلاط را داریم و این مزاج‌ها را داریم بدن انسان که اینها را تنظیم می‌کند سیستم تنظیم‌شان به چه صورت است؟ ما چند تا غذه در بدن داریم یک چیزی مثل هرمون‌ها که مواد مواد مترشح از این غدد هست یک غده مثل غده تروئید هست که در گلوی ما هست اطراف این سگادم که شما اینجا می‌بینید اطراف این قرار دارد، یک غدة هموفس هست در حد یک نخود که داخل مغز قرار گرفته است یک عدد بسیار ریز خیلی کوچک سه لایه مثلث شکل روی کلیه‌های ما قرار دارد یعنی شد سه تا غده یک غدة است تروئید و غدد فوق تروئید. این سه تا به توسط هرمون‌ها به توسط مواد غذایی که جذب می‌کنند توسط یک چیزهای که در خون ترشح می‌کند که ما بهش می‌گوییم هرمون اینها تعادل اخلاط را ایجاد می‌کنند.

نگاه کنید، حالا که شما این مطالب را گرفتید! می‌گویید که شما خوب این مطالب را گفتید پس این؟؟؟ که کار می‌کند در تروئید غدد مختلف آن چه ارزشی دارد؟ می‌گوییم حرف کاملاً‌ با هم اینجا منطبق است یعنی با هم همخوانی دارد کسی که مزاج سردی پیدا کرده سرد و تری پیدا کرده ایشان مسلماً‌ در غده کلیه‌شان هم به کم‌کاری می‌رسد، اگر داخل این جمع کسی باشد که مشکل تروئید داشته باشد، می‌گویند بهش تروئید تان پرکار شد و یا کم‌کار شد، این کم‌کاری تروئید خودش ناشی از سردی و تری زیاد بدن است و از آنطرف خود نقص در عمل کردن تروئید ایجاد سر و تری ‌می‌کند یعنی یک سیکل معلول ایجاد می‌کند از آنطرف پرکاری تروئید پدن را خیلی پرحرارت فرد پر اشتها لاغر پرجنب و جوش حتی اینقدر بدنش لزش دارد که دستش به لرزش می‌افتد چشم‌ها می‌زند بیرون.

یا اینکه از گرمای شدید است گرمی و خشکی زیادی دارد از آنطرف آن را اصلاح می‌کنیم می‌بینیم که تروئید هم می‌آید سرجای خودش و کار کرد خودش آن هرمونی هم تیکسید هم که ترشح می‌کند به اندازه خودش تعادل را می‌رساند. می‌رود الآن این هرمن تروئید به صورت قرص به فرد داده می‌شود بعداً هم آن فرد از عدم تعادلش در می‌آید و آن به آن پایه‌ای گرمای طبیعی خودش می‌رسد و می‌بینی که این دیگر هیچ مشکلی هم در سلامتی و در حزم غذا و در عملکردش نخواهد داشت یعنی بدن ما بواسطه مواد که جذب می‌کند چربی‌ها مثلاً چربی که ما مصرف می‌کنیم چربی مزاج سرد و تری دارد ما هرچقدر چربی بیشتری مصرف کنیم از آنطرف بلغم ما هم زیاد می‌شود همان خلط (همان خلط بلغم که عرض کردم سرد و تر است) بعد می‌آییم آزمایش خون می‌گریم می‌بینیم که چربی خون رفته بالا یعنی خلط بلغم ما زیاد شده می‌آیم از آنطرف بدن خودمان را گرم می‌کنیم آن چیزهای که لازم داریم بلغم را دفع کند از خون، بعد هم می‌رویم چربی خون را در آزامایش می‌بینیم که منفی است، یعنی اینها کاملاً منطبق است با این اصولی که عرض کردم، آن از آنطرف به شما قرص می‌دهد که چربی خون بیاید پایین، از آنطرف هم کاری می‌کنم که این گرما در بدن جریان پیداکند همان فرد که چربی خون دارد می‌بنیم که در کارهایش هم کند شده، قلبش هم مشکل پیدا کرده می‌گوید کسالت هم پیدا کردم و حوصله هیچ کاری را هم ندارم، یعنی تقریباً می‌شود گفت که یک انطباق کامل ما با مواد غذای ویتامین‌ها چربی‌ها کرب‌هیدرادها سبزیجات تمام این‌چیزهای که ما داریم مصرف می‌کنیم و این غددی که عرض کردم و آن هرمون‌ها که این غدد ترشح می‌کند باعث تنظیم این اخلاط بدن می‌شود ما به واسطه همین است که می‌گویم که آقا شما کی می‌خوابید و کی بیدار می‌شوید چون این غدد بهترین وقت فعالیت‌شان از ساعت نوه شب ده شب است تا ساعت چهار بعد نصف شب حالا یک فردی می‌خواهد بگوید که ما این ساعت نمی‌خواهم استراحت بکنم نمی‌خواهم استراحت بکنم خوب این غده دچار اختلال می‌شود بعد از چند مدت این بد خوابیدن و این نا مناسب خوابیدن این فرد باعث می‌شود که غددشان دچار مشکل بی‌شود، هرمنون‌های شان به هم می‌ریزد بعد یک سال دو سال بیماری ایجاد می‌شود، بعد از یکی دو سال می‌بینمی که این فرد دچار کم‌کاری تروئید شده می‌بیند که دچار افزایش فشار خون شد، چرا؟ چون غدد فوق کلیه‌شان کار نمی‌کند یعنی اینکه می‌گویم یکی از این سته ضروریه خواب و بیداری است همین است یعنی که اینکه وقت شبانه روزت را این‌گونه قرار بدهید چیز که انسان رویش خلق شده، ما هم فقط همین کار را انجام می‌دهیم انسان را بگذاریم در آن مسیر که خلق شده و فطری‌شان است و آن سرشت که باید زندگی کند در آن تغییر و تحول ایجاد نکنید مثلاً می‌آید یک قرص هم کنارش بخرید خوب این قرص تا یک حدی آن را تعدیل می‌کند ولی آیا این مشکل را حل می‌کند یا نه؟ نه! بالاخره به یک مشکل می‌رسد که آن غده از کار می‌افتد حالا باید همیشه باید هرمن مصرف کند مثل غده پاکراس که این آنسلین را ترشح می‌کند،‌ اکثراً همین‌طور است که الآن بیماری دیابت که شاید چهار تا پنج میلیون نفر اصلاً ثب شده است و یک تعداد دیگری هم که اطلاع نداریم که این بیماری دیابت را دارند، آن هم همین‌طور، دقیقاً خلط دچار مشکل شده غده‌ای پاکراس که دقیقاً زیر معده قرار گرفته انسلین ترشح نمی‌کند وقتی انسلین ترشح نکرد بیماری قند می‌شود و ما هم فقط دنبال این هستیم که فقط قند را بیاوریم پایین در صورتی که خلط مزاحم را ما از این غده خارج کنیم می‌بینیم که این به حرکت خودش به راحتی ادامه خواهد داد.

این تقریباً مقدمه‌ای بود بواسطه اصل روح و روان که ما به خاطر آن امروز اینجا جمع شدیم وقتی که ما ارکان را شناختیم بعد مزاج‌ها را شناختیم و بعد اخلاط را شناختیم و این سته ضروریه را شناختیم.

نگاه می‌کنیم می‌بینیم یک روح و روان در اعراض نفسانی که در آن سته ضروریه داشتیم می‌بینیم غم داریم ترس داریم خوشحالی داریم انظار داریم، شجاعت داریم همه اینها اعراض است کینه داریم بخشش داریم اینها همه می‌آیند در مزاج ما اثر می‌گذارد و از آنطرف آن مزاجی که این اخلاق ایجاد می‌کند یک فردی که خلط صفری درش غلب است مزاج گرم و خشک شده این فرد بسیار پرخاشگر شده بسیار زود عصبانی می‌شود دیگر الآن هیچ تحملی ندارد حوصله ندارد اگر هم بروز نمی‌دهد خودش خیلی حساس است در خودش می‌خورد می‌گوییم که اگر او یک موقعیت برایت ایجاد بشود خودت را بروز می‌دهید الآن در این موقعیت که هستید نمی‌توانیم بروز بدهید عصبانیت خودت را پرخاشگری خودت را حساسیت و عتراض خودت را هی خود خوری می‌کنید این یک فردی است که خلط صفری دارد از آنطرف  اینکه کارهایش هم خیلی عجول است اصلاً در کارهایش هم هیچ عمقی هم ندارد نگاه می‌کنید تمام کارهایش هم به صورت سطحی انجام می‌شود یعنی عمق پیدا نمی‌کند تحقیقات انجام می‌دهد یک کاری به آن سپرده می‌وشد ولی تحقیقات به صورت تقریباً جمع‌آوری است فقط، هیچ مطلبی عمقی از این مطالب عایید آن فرد نمی شود. از آنطرف فردی که خلط بلغم درش زیاد است خیلی فردی تقریباً مهمل‌کاری می‌شود یعنی نسبت به کارهای که بهش سپرده می‌شود بی‌توجه می‌شود می‌گوید حالا این کار را بعداً انجام می‌دهم هی به فردا می‌اندازد و آن فردا هم تأخیر می‌کند هی خلف و عده می‌کند قرار می‌گذارد خلف وعده می‌کند کسی که خلط بلغم درش زیاد شده صبح می‌آید سر درس و بحث خواب می‌ماند یعنی که سلامتی روح و روان دچار بشود این خلف وعده می‌کند و اظهار ناراحتی می‌کند می‌گوییم که آقا این ناراحتی‌شان دست خودش نیست این الآن به خاطر مشکل که در بدنش ایجاد شده حالا نمی‌گوییم که همه‌اش به قول معروف جز علت نه تمام علت یک علت اینکه این هرروز دارد خواب می‌ماند نمی‌تواند بیاید سر درس این یک مشکل پیدا کرده بهش می‌گویم که آقا بیا حالا فعالیت بدنی تان را زیاد کن بیا غذاها گرم مصرف کم بیا خوابت را اینگونه اصلاح کن می‌بینید که می‌آید سرکلاس درس و هیچ‌گونه مشکلی هم ندارد این دومین خلط است که مشکلات روحی و روانی ایجاد می‌کند سومی خلط سودا است خیلی به این و آن توجه می‌کند در جای که هست خیلی نکته سنج است مثلاً مو را از ماست می‌کشد بیرون خیلی دقیق می‌شود خیلی ایراد می‌گیرد اگر کسی در یک جمع دارد صحبت می‌کند می‌گوید که این منظورش به من بود سؤظن پیدا می‌کند دیگر آن حالت گذشت را ندارد انتقام درش به وجود می‌آید، چیزی را که یک نفر شنیده باشد این فرد شاید ده سال بعد هم باید بگوید که شما ده سال پیش این حرف را بر علیه من زدید این غلبه خلط سودا است خوابش را می‌خورد خواب‌های پریشان می‌بیند در خوابش جیغ می‌زند یکدفعه پرت می‌شود پایین همه‌اش خواب‌های ناآرام می‌بیند این فرد خلط سودا درش زیاد شده یعنی اینکه عرض می‌کنم سلامت روح و روان یعنی اینکه این فرد در اینجا دچار افزایش خلط شده از آنطرف  یک فرد که به تعادل رسیده خیلی گرم و تر است فرد بسیار اهل بخشش اهل جود اهل گذشت مدیریت می‌کند غم یک مجموعه را می‌خورد بدون اینکه منت سری آنها بگذارد خوب این خلط درش افزایش پیدا کرده این هرمون درش زیاد شده بزرگان دین ما همه‌اش غلبه‌اش همین بوده خلط بزرگمنیشی بزرگواری حرف گذشت مردانگی همه‌اش این خلط‌ است.

خوب می‌آییم چه کار کنیم که به واسطه آن سته ضرویه که عرض کردم این خلط در بدن ما غالب بشود یا اینکه کاری بکنیم که این خصوصیات اخلاقی یعنی اینکه زمنیه‌اش فراهم بشود با یک بستر مناسب اخلاقی بستر مناسب محیط اجتماعی بستر مناسب افرادی که با آن در تعامل هستند این رشد می‌کند این فرد دچار آرامش می‌شود این اضطراب ندارد دیگر استرس ندارد همه‌اش همه‌اش امید به آینده دارد این فرد دیگر ناامید نمی‌شود برای اینکه برای چه احساس ناامیدی بکند می‌گوید که همه‌چیز دارم نه تنها خودم از این ورطه به سلامت رد می‌شوم دست یکعده دیگر را هم می‌گیر می‌برم آنطرف  با خودم یعنی هیچوقت این فرد دچار یأس و ناامیدی نمی‌شود به راحتی مراحل زندگی شان را به پیش می‌برد و می‌رود جلو و اهدافی هم که می‌خواهد راحت می‌رسد قدم به قدم هیچ عجله‌ای هم ندارد چرا؟ چون این بسترش آماده است آن ماده اصلی‌شان در بدنش هست می‌تواند ازش استفاده کند از آنطرف  آن شرایط عادی بقیه شرایط هم حاظر است این رشد می‌کند یعنی به عنوان یک جزء العلت که ما داریم همین است این فرد خیلی حالا بگویم اعتماد به نفس که این شاید خیلی تعبیر خوبی نباشد چون ما اعتماد به خدا داریم و اعتقاد به خدا داریم ولی از آنطرف  دچار ترس و غم و ناامیدی و یأس هم نمی‌شود دچار اینها نمی‌شود توکلش بالا می‌شود این فرد متوکل فردی است که بسیار رضایت درش بالا است این هم بحثی که در این زمینه بود.

حجة الاسلام حسن ستوده

چندتا سؤال هم است که خیلی طولانی است در صورت امکان کوتاه‌تر جواب بدهید، بعضی از سؤال‌ها را آقای دکتر فرمودند حالا جزئی‌ترش را یکمقدار می‌شود هم به مطلب آقای دکتر مراجعه کنند اگر مقدور باشد ما خودمان هم عرض می‌کنیم من سؤال‌ها را یادداشت کردم و آقای دکتر هم بیان بکند.

س: مطب از پایین قابل فهم نبود. ظاهراً در باره سیر بود.

ج: عرض کنم که سیر درسته‌اش حزم نی‌شود دفع می‌شود. این زمان دفع را نشان می‌دهد که یک غذای که در معده شما است چند ساعت مانده مثلاً در نهار که غذا می‌خورید همراه غذا این را قورت بدهید این حساب کنید موقع که دفع می‌شود این را شما دیدید این مشخص می‌کند که این غذا چند ساعت در معده طول کشیده اگر دیر دفع بشود معلوم می‌شود که یبوست دارید اگر زود دفع بشود مشکل شما دیگر حل است.

دکتر عبدالرسول حسناتی

یک سؤال مطرح شد با رابطه با خلط بلغم؛ خلط بلغم یک خلط سرد و تر است خلط سرد و تر وقتی در یک فرد زیاد می‌شود اصلاً مخاط از لحاظ جنسیتی ما این را بحث و برسی بکنیم مزاج خانم‌ها و زنها نسبت به آقایان مزاج سرد و تری هست و آقایان مزاج گرم‌ و تری دارند لذا تقریباً تمام ورم‌ها تقریباً تمام اورام بدن کسی که بدنش دچار سردی می‌شود درها کمر استوخانی اینها در زنان شایع‌تر است و بیشتر است این سندرم کار کن هم دقیقاً در خانم‌ها بیشتر و در کسانی که از مچ دستش زیاد استفاده می‌کند حالا چه به صورت که این شمولش همه را گرفته است حالا یکی از علت ایجاد کنندة این است نحوه قرار گرفتن درست استفاده نشود از این حلقه که ست رویش قرار می‌گیرد اگر ازش استفاده نشود اگر کسی که با موس زیاد استفاده بکند مسلماً به این بیماری دچار می‌شود این بیماری یک غلافی ما داریم تقریباً اگر یک کابل‌های بزرگی است که داخلش رشته‌های مختلفی سیم رد شده تقریباً این قسمت دست ما همچین حالتی را دارد مثل یک کابلی می‌ماند که از داخلش نوه تا عضو رد می‌شود یکیش عصب هست بقیه‌اش اوتار این عضولات دست هست بعضی دیگر هم رگهای مختلف این سندرم کارکارتای هست این دچار ورم می‌شود وقتی که ورم کرد این عصب اینجا دچار (مثل اینکه شما نشسته‌اید دو زانو پای شما چگونه خواب می‌رود آن عصب برایش غذا نمی‌رسد پای شما خواب رفتگی ایجاد می‌شود وقتی که بلند می‌شوید چند قدم راه می‌روید این خواب رفتگی برطرف می‌شود) در این سندرم ؟؟؟ دقیقاً این ورم اینجا صورت گرفته مثل اینکه دقیقاً وقت که شما چهار زانو نشسته‌اید مدت طلانی، اینها همیشه اتفاق افتاده این عصب را فشار می‌دهد وقتی که عصب را فشار می‌دهد وقتی که عصب تحت فشار است عصب هم از طرق عروق خونی تغذیه می‌شود این تغذیه این عصب دچار مشکل این دست شروع می‌کند به خواب رفتن مثل پای شما که وقتی دو زانو می‌شنید، این دست شروع می‌کند خواب رفتن لذا این کاری که به صورت بیمارستانی انجام می‌شود یا این غلافی که به صورت همان پوسته‌ای آن روی کابل که هست عرض می‌کنم این را می‌آید پاره می‌کند و این فشار از روی عصب برداشته می‌شود این دست آن خواب‌رفتگی‌شان بر طرف می‌شود مثل همان حالت که شما ایستاتید پای‌تان دیگر از آن حالت که عصب تحت فشار باشد دیگر خارج می‌شود کاری که می‌شود در طب ما انجام داد می‌آید این فشار را از طریق کنترل مختلف مثل بادکش گذاری مثل روغن‌های مختلفی که ورق را می‌گیرد مثل زالو اینها وقتی که ورم کند بدون اینکه این دست باز بشود ما انجام می‌دهیم و این کاری است که تحقیقاتش انجام شده و کاملاً حساب شده هست و زیاد هم این مشکل رفع شده این فشار را از عصب بر می‌داریم و عصب از حالت خواب‌رفتگی خارج می‌شود. این در واقع سندروم خواب است.

حجة الاسلام حسن ستوده

سؤال در باره اخلاط بود که خیلی مفهوم نبود

دکتر عبدالرسول حسناتی

در این اخلاطی که ما عرض کریم، خلط کس که خلط صفرایش غالب هست کمترین افرادی هستند که دچار این مغضل می‌شوند، صفرا خودش اصلاش از چربی است یعنی اگر صفرا را دیده باشید این یک مایع سبزرنگی هست مثلاً گاهی اوقات تلخی ایجاد می‌کند، کس که خلط صفرایش غالب هست غالباً اول صبح تهی دهانش تلخی می‌کند این یک حالت تهوع صبگاهی دارد یک لقمه نان یا یک مقدار آب می‌خورد این تلخی و حالت تهوع‌اش خوب می‌شود اینها غالباً افرادی هست که هواسش باشد که صفرای شان زیاد می‌شود باید صریع در کاهش صفرایش دقت کند، از آنطرف  کسی که بلغم دارد کسی که خلط سرد و تر دارند یا سرد و خشک دارند سودای هستند یا بلغمی هستند اینها افرادی هستند که به مراتب مستعد ابتلای یبوست هستند یعنی اینها نمی‌توانند آن ماده غذایی را به راحتی از روده‌شان دفع کنند؛ لذا بهترین کار و اولین کار در یبوست که اسمش را اصلاً می‌گذاریم تنبلی روده، تفریباً می‌توانیم بگوییم که این تنبلی روده نیست فراتر از تنبلی روده است و آن تنبلی کبد است اگر ما بتوانیم کبد را فعال کنیم می‌آیم مثلاً یک فردی که بلغمی هست دارچین و زنجبیل می‌دهیم یعنی یک مواد که گرم است در هیچ جای هم نمی‌گویند که این موادی هستند مسهیل هست می‌آییم می‌بینمی که این فرد یبوست‌شان برطرف شد چرا؟ چون ما آن خلط بلغم و خلط سودای فرد را کمترش کردیم یا مثلاً زیتون و انجیر اینها تقریباً ضد سودا است یعنی اکسی که این اخلال اعصاب پیدا کرده مشکل ناراحتی پیدا کرده و اضطرابش زیاد شده این سودایش زیاد شده یکی دو تا نسخه که خیلی مفید است ترکیب خاکشیر و بید مشک و گلاب است، خاکشیر را در یک لیوان آب گرم حل کند این خاکشیر باید حتماً در آب گرم باشد بعد به آن یک قاشوق دو قاشوق عرق بید مشک و گلاب اضافه کند این را به صورت مداوم در موقع خواب استفاده بکند هر روز یک لیوان به راحتی همان موقع خودش احساس می‌کند که کم شد این تقریباً چهل روز مصرف کند این خلط سودایش برطرف می‌شود یا از آن طرف مواد غذای مثل انچیر و زیتون این هم بسیار دافع سودا است فردی که سودای هست و مبتلا به یبوست هست با این دو تا کاری که عرض کردم هم سودای‌شان کم می‌شود و هم یبوست‌شان هم برطرف می‌شود یعنی ما می‌آیم با این سردی و خشکی بدن را شروع می‌کنیم به گرم و خشک کردن این یبوست‌اش برطرف می‌شود لذا در یبوست همیشه این را لحاظ کنید شما یکی از کارهای که بدن را سرد می‌کند و خشک می کند بی‌تحرکی است و بی‌تحرکی یکی از غلل غدد عمده یبوست است افرادی که تحرک‌شان کم هست پیاده روی ندارند رفت و آمدش با ماشین هست یا تمام کارهایش جزء کارهای نشستنی هستند پشت میز می‌نشینند اینها خیلی سردی می‌کنند و دارای یبوست هستند با روز نیم ساعت پیاده روی مشکل یبوست‌اش برطرف می‌شود.

سؤال از پایین: در رابطه با سیری که شما فرمودید! این سیر را قورت بدهید به هر صورت که باشد حزم می‌شود؟

حجة الاسلام حسن ستوده

حبه‌ای اگر باشد حزم نمی‌شود بلکه دفع می‌شود.

سرما خودگی یکی از شایع‌ترین بیماری است که مخصوصاً در فصل پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد چه کار کنیم که ما کمتر سرما بخوریم اگر چه سرما خوردگی برای بدن مفید هست دفع سموم می‌کند ولی چه کار کنیم که کمتر سرمای بخوریم؟

دکتر عبدالرسول حسناتی

سرماخوردگی تقریباً ما اگر بخواهیم زمینه‌اش را بگوییم در زمینه نقص سیستم امنی زیاد اتفاق می‌افتد افردی که سیستم امنی آن که همان گلبل‌های سفید خون هستند اینها دچار کاهش می‌شود کم می‌شود این فرد دچار سرماخوردگی می‌شند، در اخلاطی که ما سرماخوردگی را زیاد می‌بینیم چه در بچه‌ها و چه در بزرگ‌سالان کسانی هستند که غلبه ضد بلغم دارد بدنش سرد و تر هست این افراد اگر از قبل از مثلاً اواخیر تابستان اوایل پاییز و شهرو شروع کنند (گرچه یک روایت را داریم از امام رضا× ایشان می‌فرماید اواخر خرداد تا اواخر شهریور که این فصل موقع گرمی خودن است سعی کنید با سردی با خیار و... که عمده حساسیت‌ها را ما با همین رویت حل می‌کنیم می‌گویم که آقا شما که خیلی حساسیت فصلی در این موقع دارید که این را با سرماخودگی اشتباه می‌گیرند سعی کن که گرمی‌ها را از  بدن خود کم کن این طبع خنک را در آن ماه خاص که عرض می‌کنم مزاج فصول مزاج ماه‌ها جداً خیلی مؤثر است یک سان نیست نه اینکه ما سرما خوردیم برویم یک قرص سرماخوردگی بخوریم، سرماخودگی بها و تابستان و سرماخوردگی زمستان فرق می‌کند چندتا چیز هست این می‌آید این فردی که در اول پاییز سرما خوردگی دارد، بچه‌ای دارد می‌گوید که آقا از اول پاییز این بچه ما سرما خورده هست تا اسفند که هوا گرم بشود این ده روز سالم نیست ما می‌فهمیم که این خیلی سرد و تر شده بهش می‌گیم که شما غذای سرد مصرف نکنید جالب اینکه همین بچه روز دو کاسه ماست می‌خورد همین بچه‌ای بسیار دارد سرما می‌خورد همین بچه را دارند بهش گوشت گوساله می‌دهند گوشت گاو می‌دهند که بسیار سرد است بعد جالب است که همین بچه دارد روز دو کاسه ماست می‌خورد، همین بچه که بسیار دارد سرما می‌خورد همین بچه را دارند به آنها گوشت گوساله می‌دهند یک سری سردی‌های مختلف از آنطرف  دارند به آن همه‌اش مرغ می‌دهند ماهی می‌دهند چیزهای که کاملاً سرد است این که عرض می‌کنم که هر فصلی غذای خاص خودش را دارد فصل زمستان فصلی است که باید مواد مقوی خورده بشود آب‌گوشت خورده بشود، فسنجان خورده بشود خورشت قیمه خورده بشود،‌چیزهای که چیزهای که سنگین است چیزهای که بدن را گرم می‌کند از آن طرف که شما غذای خود را گرم می‌کنید می‌بینید که قدر لباس پوشیدن‌های تان کم می‌شود دیگر لازم ندارید که دوتا ژاکت بپوشید چهارتا شارگردن ببندید دوتا کلاه بگذارید سری‌تان هی بدن شما شروع می‌کند به گرم شدن با غذای درست خوردن مرغ برنج و چیزهای سرد خوردن مال تابستان است ماست و خیار خوردن مال تابستان است نه مال وسط زمستان که بشینید ماست بخورید یک چیز سرد بخورید مرغ بخورید ماهی بخورید نه همه‌اش به صورت اعتدال همه چیز را بهترین چیز است ولی غلبة خوراکی‌ها در این فصل این است پس ما غذاهای‌شان را شروع می‌کنیم به گرم کردن به جای اینکه دمکرده چای بهش بدهیم می‌آیم آویشن دم می‌کنیم بهش می‌دهیم می‌آیم بابونه دم می‌کنیم به این فردی که مدام سرما خورده می‌دهیم می‌بینیم که به راحتی سرما خودگی‌شان برطرف می‌شود اگر سرماخوردگی‌شان به یک ماه طول می‌کشید الآن در سه روز سرماخوردگی‌شان برطرف می‌شود یعنی این فرد بیاید غذاهایش را گرم کند آن نوشیدنی‌هایش را درست بکند گرما سرمایش را تعدیل بکند سیستم ایمنی‌اش درست بشود چندتا گیاه خواصی هم هست که از روایت داریم که در حدیث معراج پیامبر| «يَا مُحَمَّدُ احْتَجِمْ- وَ أْمُرْ أُمَّتَكَ بِالْحِجَامَة»[1] که خودت حجامت کن و امتت را هم سفارش کن به حجامت یکی از موارد که این روایت ذکر شده مصرف سیاه‌دانه شاید دیده باشید قبلاً روی مهرها استفاده می‌کردند متأسفانه الآن دیگر خیلی کم شده مصرفش این بسیار سیستم ایمنی بدن را بالا می‌برد یعنی شما اگر مصرف سوپ دارید آش دارید یا حتی بعض خورش‌ها یک چندتا دانه یک قاشوق چای‌خوری سیاه دانه داخل غذاتان بریزید یا این را به صورت خشک و با عسل آن را مصرف کنید این سیستم ایمنی را بسیار بالا می‌برد مخصوصاً سیستم ایمنی سرماخوردگی را خیلی کاهش می‌دهد.

حجة الاسلام حسن ستوده

در مورد تقویت حافظه مطالبی اگر هست بفرماید.

دکتر عبدالرسول حسناتی

یک اشارة عرض کردم خدمت شما که حافظه کلاً چند چیز باعث کاهشش می‌شود.

۱. اضطراب و استرس و بی‌برنامگی در شبانه روز یعنی کسی قدرتش کارش مثلاً‌ سه تا درس است چهارتا درس بر می‌دارد عملاً خودش کارایی خودش را می‌آورد پایین تصورش هم این است که دارد جلو می‌رود دارد رشد می‌کند در صورت که همین استرسی که از این نرسیدن به این چهارتا درس دارد این کاملاً این حافظه‌اش را پر کرده یعنی ناخودآگاه این بدن که خودش هم شاید احساس نکند خود آن ضمیر ناخودآگاهش همیشه دچار اضطراب و استرس هست یکی از مهمترین چیزهای که برای کسانی که درس می‌خواند به اندازه توان خودت مطلب را بردار یک چیز را بردار ولی خوب و کامل و عمق ازش استفاده کن و آن را به عمق مطلب برس نه اینکه سطح برخورد کنی با این درس پس اولین و دقیق‌ترین و شاید بشه گفت عامل اصلی کاهش حافظه اضطراب و استرس است که آن هم گاه‌گاه خود فرد به آن اشعار ندارد خودش نمی‌داند اینهمه مضطرب است همه‌اش می‌گوید که آقا من نمی‌رسم به درسم به کارم نمی‌رسم یا بی‌برنامه است می‌رسد اگر برنامه ریزی درستی بکند می‌رسد به آن سه تا یا چهارتا درسش ولی چون بی‌برنامگی دارد همه‌اش اضطراب و استرس دارد که این را عقب افتادم و آن مطلب را که پایه این مطب بود ناقص گذراندم الآن چگونه رشد کنم بالاتر روم پیش‌نیازش را نکردم این استرس‌های که در ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارد کاهش می‌دهد حافظه را.

۲. دومین عامل که هست این سردی و تری که در مغز خدمت شما عرض کردم مغز شروع می‌کند به افزایش رطوبت افزایش رطوبت اگر دقت کنید آن مزاج سنین عمر را که من عرض کردم که گفتم که اخرین عمری که ما داریم اواخر تا زمانی که از این دنیا برویم خیلی خلط غالب ما سرد و تر است خلط بلغم نگاه می‌کنیم که یک بچه یک شعر را یکساعته حفظ می‌کند یک مرد پیرمرد دیگر اصلاً قدرت حفظ را ندارد چرا چون مزاجش خیلی سرد و تر شده است مزاجش خیلی بلغمی شده مزاج بلغمی حافظه خوبی ندارد حال می‌خواهیم که کمکش کنیم حد اقل حداقل این دیرتر به این عارضه دچار شود تا همین حدی که هست حد ایده‌آل نگهش داریم می‌گویم که شما می‌گویم شما انفی استفاده کن هفته‌ای یکبار دو بار انفی استفاده کن خود عطسه کردن رطوبت مغز را خارج می‌کند سعی کن سعود یا قطره انداختن در داخل بینی روغن‌های گرم چه به صورت موضعی در داخل سر استفاده کن چه یک قطره شبها در داخل بینی استفاده کن نگذار سرد بشود رطوبت داخل سر را می‌کشد از آنطرف  مواد مثل کندر مویز اینها هم کار می‌کند رد حقیقت، کندر آن جویدن آن نه قورت دادن کندر خیلی اثر ندارد خود جویدن کندر باعث می‌شود که رطوبت سر کم بشود رطوبت سر کم شد حافظه زیاد می‌شود.

در مورد بلغمی که امام صادق× فرموده مه نسخه‌شان هست دارچین و زعفران و فلفل و... یعنی مصرف کردن این مواد، استفاده کردن عطر‌های خوب عطر بسیار حافظه را خوب می‌کند یعنی روایتی داریم که سه روز هیچ مؤمن عطر را ترک نکند خراک مغز عطر هست یعنی اینکه دایماً باید یک انسان حتماً باید از عطر استفاده بکند یک لحظه بدون عطر نباید باشد یکی از بهترین مواقع استفاده کردن هم هنگام خواب هست مصرف کردن گلاب خیلی خوب هست آرامش بخش هست و کمک می‌کند به افزایش حافظه.

حجة الاسلام حسن ستوده

در باره بوی بد دها و بدن چه کار کنیم که این برطرف بشود؟

دکتر عبدالرسول حسناتی

بوی بد و اینکه کلاً مواد دفعی انسان چه عرق و چه حتی تنفسی که ما می‌کنیم، اینها و قتی که بوی‌شان نامطبوع می‌شود حاکی از دو سه تا چیز می‌باشد؛

۱. عفونت‌های داخلی بدن که عفونت‌ها را ما غالباً در خلط صفرا دنبالش هستیم یعنی غالباً این عفونت‌ها در کسی هست که غالباً در کسانی هست که خلط صفرایش افزایش پیدا کرده می‌آیم خلط صفرایش را تعدیل می‌کنیم می‌بینیم که عفونت‌هایش کاهش پیدا کرده.

۲. عفونت می‌اواند داخل خون باشد.

۳. یک عامل دیگر اینکه دفع ناقص دارد این فرد یبوست دارد برای اینکه حزم خوبی ندارد تا اینکه غدای می‌خورد دچار ورم و نفع می‌شود احساس سنگینی در معده‌اش می‌کند این مسلماً دچار بوی بد دهان می‌شود تمام مواد که داخل روده و دهان هست همه بر می‌گردد به سمت بالا تریچه این قسمت بالای معده‌اش خوب کار نمی‌کند دقیقاً‌ تمام مواد که آن داخل بوده است بویش را احساس می‌کند لذا می‌آیم کمک می‌کنیم به دفع بدن از راه خلط صفرا درست می‌کنیم افرادی غالباً به صورت مداویم و مرتب اینها مقید هستند به تصفیه‌های خونی و تصفیه‌های بدنی امروز نرسیدیم بگوییم آن غدد کار خودش را انجام می‌دهد بسته به خلط که در بدن شما دارد تصفیه فصلش را انجام می‌دهد می‌رود خون می‌دهد طی یک سال حجامت را انجام می‌دهد غذاهای خوب انجام می‌دهد، غذای خوب می‌خورد مسهل می‌خورد در یک سال این مدت یک رژیمی می‌گیرد که یا رژیم انگور باشد یا یک رژیم آش که ما می‌دهیم یا رژیم فقط دو هفته آش آب غوره مصرف می‌کند این تمام روده‌اش سنگ زدای می‌شود افرادی که در بدنش مقید هستند به این دفع سموم چه از طریق خون چه از طریق روده چه از طریق حتی قی کردن روزه گرفتن یکی از کارهای که بسیار دفع مواد زاید بدن را انجام می‌دهد و برای اخلاط مثل گرم خشک و گرم و تر بسیار مؤثر است بیشتر گرم و تر است همین فرد که بوی بد بدن را دارد بودی بد مواد دفعی دارد عادت کند هفته یک روز دو روز روزه بگیرد غیر از ماه مبارک رمضان ببینید چقدر بوی مواد دفعی‌شان کاهش پیدا می‌کند پس شد دفع سموم؛ پس کسی بیاید خودش را مقید کند به این کار تصفیه‌های خونی و تصفیه معده و تصفیه‌های دیگر از بدنش از زدودنده موهای زاید استفاده بکند. همین که ما روایت داریم در استفاده غوره و اینها یکی از استفاده غوره همین است مواد دفعی انسان را از بوی بدش جلوگیری می‌کند آن منافذ پوست را باز می‌کند و کاملاً مواد دفع می‌شود وقتی کسی (همان که در سته ضروریه عرض کردم) جذب و دفعش خوب بود خلطش تعادل دارد و خلط متعادل بدبو نیست.

حجة الاسلام حسن ستوده

در مورد تصفیه کننده آب سؤال شده که آب‌های تصفیه شده که با دستگاه‌های تصفیه انجام می‌شود مشکل ندارد؟

دکتر عبدالرسول حسناتی

اگر منظور ایشان که سؤال کردند کاهش املاح باشد چرا، باید هر چند وقت یکبار سختی آب سنجیده بشود اگر سختی آب صد و این حدود باشد برای انسان مشکل ایجاد نمی‌کند بیشتر باشد دچار خشکی بدن سنگ کلیه، املاح خشک کننده بدن است کسانی که آب‌های استفاده می‌کند که املاح زیادی دارد اینها به مرور بدنش شروع می‌کند به خشک شدن کی که آب شور یکمدتی استفاده می‌کند بدنش خشک می‌‌شود دچار افزایش صفری می‌شود مشکلات خودش را دارد از آن طرف افرادی که املاح کم استفاده می‌کند بدنش خیلی رطوبت پیدا می‌کند مشکلات افزایش رطوبت را پیدا می‌کند لذا آب یک درجه سختی که عرض کردم همین حدود است و این را باید اندازه‌گیری کرد اگر در همین حدود هست مشکلی ندارد.

مطلبی که در باره آب جوشیده هست این در جهت خردا هست یکی از مواد که بسیار سمی است برای بدن و حقیقتاً ما داریم به دست خودمان خودمان را مریض می‌کنیم مصرف این کولرهای که داخل آب زده می‌شود که این مطب اگر تا یک حد استاندارد باشد اشکال ندارد و اگر به حدی باشد که خارج از حد استاندارد افرادی است که متصدی این کولر زدن هستند یا اینکه افرادی هستند که خیلی عامیانه و ساده با این مطلب که حالا زیاد شد کم شد مانعی ندارد برخورد می‌کند و این خیلی خطرناک است بیشتر جوشاندن آب در زمینه کولر است کولر یکی از علل عمده تسلب شرایین است یعنی این سختی عروق کسی که داریم می‌بینیم فشار خون می‌گیرد یکی از علت فشار خون تسلب شرایین است یعنی سفتی عروق وقتی سفتی عروق پیدا شد چندین خطر دارد یکی اینکه فشار خون یکی دیگرش از راه شکنندگی رگ هست یعنی همین رگ که ما داریم در دست خودمان احساس می‌کنیم همین عروق را هم در سری خودمان داریم اگر این از حالت انعطاف خودش بخواهد کم بشود سفت بشود به راحتی شکننده می‌شود. در نتیجه باید بگویم که کولر با جوشاندن آب از بین می‌رود.

حجة الاسلام حسن ستوده

سؤال‌های دیگری که مطرح شده موردی است که باید به مطب ایشان مراجعه بکند که باید بررسی شود که چه برای آن‌های خوب است و چه تشخیص داده می‌شود.

صلوات بر محمد و آل محمد[1] . تفسير القمي ج‏2. ص 9 [ذیل سورة إسراء/ الآيات 1]


٠٩:١٩ - شنبه ٢٩ آذر ١٣٩٣    /    شماره : ٥٧٢٩٣    /    تعداد نمایش : ٩٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

بازديد کنندگان اين صفحه: 79811 بازديدکنندگان امروز: 40 کل بازديدکنندگان: 3637093 زمان بارگذاری صفحه: 0/8750
قم چهار راه شهدا خیابان حجتیه تلفن 37182125-025 - تمامی حقوق این سایت برای مجتمع آموزش عالی فقه محفوظ است.