جستجو
جستجوی پیشرفته
English | فارسی | Urdu | Az | العربی
صفحه اصلی > گزارش ها 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش دیدار صمیمی طلاب مجتمع آموزش عالی فقه با آیت الله نوری همدانی 21ر1ر96

 

روز دوشنبه مورخ 21 / 1 / 96 توفیقی دست داد تا طلاب مجتمع عالی فقه دیدار صمیمانه ای با آیت الله العظمی نوری همدانی داشته باشند تا فرصتی برای پند آموزی و استفاده از منویات این مرجع عالیقدر پیدا نمایند. این مهم و توفیق با همکاری و پیگیری های ریاست محترم مدرسه عالی فقه تخصصی و معاونت فرهنگی تربیتی مجتمع و ادارات فرهنگی تربیتی و پژوهشی مدارس مجتمع عالی فقه حاصل گشت.

 

ساعت 11:30 صبح بود که طلاب محترم مدارس عالی فقه تخصصی و عالی فقه و معارف اسلامی به وسیله سه دستگاه اتوبوس مملو از جمعیت طلاب مشتاق، به سمت بیت آیت الله اعزام گشتند. طلاب مدارس مؤمنیه، شهابیه، عربی و حجتیه نیز خود را در همان ساعت به سمت حسینه و بیت آیت الله العظمی نوری همدانی رسانیده بودند. خیل عظیم طلاب محترم از همان ابتدا به چشم می خورد و حسینه و طبقه بالای بیت مملو از جمعیت مشتاق بود. بیش از 600 نفر از طلاب، اساتید، مسئولین و همکاران در این دیدار حضور داشتند.

 

ابتدا حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای خراسانی نژاد معاون محترم فرهنگی تربیتی مجتمع به ایراد سخنرانی در مورد انتظار فرج و آمادگی طلاب در مورد ظهور و تجلیل از شهدای مدافع حرم پرداختند.

 

پس از سخنان آقای خراسانی نژاد حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی در جمع طلاب محترم حضور یافتند.

 

ابتدا رئیس محترم مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی ضمن تشکر و قدردانی از آیت الله العظمی نوری همدانی که وقت خود را دراختیار طلاب محترم جامعه المصطفی قرار دادند به تشریح مختصر فعالیت های تربیتی طلاب اشاره کرد و این برنامه را نیز در ادامه روند نشست های تربیتی یکی از بهترین برنامه ها دانست و از دست اندرکاران این برنامه کمال تشکر و قدردانی را نمود. در ادامه حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دام ظله به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

معظم له ضمن تبریک میلاد پربرکت مولای متقیان علی علیه السلام فرمودند: خدا را شکر میکنیم که اولاً به ما این شغل طلبگی و تفقّه در دین را عنایت فرموده است، این شغل آشنایی با قرآن و فرهنگ اهلبیت علیهم السلام عالیترین شغل است، که خداوند آن را به ما عنایت فرموده است. گاهی اتفاق افتاده که در برخی مجامع و مراکز خواستهاند به رهبر انقلاب طبق رسمی که هست عنوان و مدالی داده میشود خواستهاند که به ایشان مدالی بدهند قبول نکردهاند و همان مدال طلبگی را عالیترین شغل و مدال اعلام کردهاند، ما هم خداوند را شاکریم که این مدال و شغل را به ما عنایت فرموده است.

 

ثانیاً  خدا را شاکریم که ما را در حوزه علمیه قم به این شغل مشغول نموده است؛ در روایات ما که 1000 و چند سال قبل صادر شده از قم تجلیل شده و موقعیت امروز ما را تجسم کردهاند و امام صادق بعد از این که فرمودند سلام الله  علي اهل قم فرموده اند ینزل الله علیهم البرکات هم اهل رکوع و خشوع و سجود و قیام و صیام، هم الفقهاء العلماء الفهماء و این تعابیر مسلم است که به مورد شما اشاره دارند.

 

و حضرت در ادامه می فرمایند:

 

در آخر الزمان بساط علم از کوفه برچیده میشود و صدای اسلام از قم به کل جهان میرسد و یک نفر نمیماند که حتی المخدّرات و الحجاب « صدای اسلام را از قم نشنیده باشد و بسیاری از این دست روایات که در سفینة البحار نقل شده  لأنّهم یقومون مع المهدی و ینصرونه  ، قم را قم نامیدهاند است خلاصه این که باید موقعیت خودمان را درست درک کنیم

 

طلاب دو مرحله دارند:

 

1 . علم آموزی و طلبگی 2 . قدم به اجتماع گذاشتن و حضور در اجتماع

 

همانطور که ارتش تمرین میکند و بعد از آماده شدن، وارد عرصه جهاد میشود، ما هم همینطور هستیم مدتی درس میخوانیم و بعداً وارد جامعه میشویم تا بقیه را هدایت کنیم.

 

مَنْ خَرَجَ مِنْ بَیْتِهِ یَطْلُبُ عِلْما شَیّعَهُ سَبْعُونَ اَلْفَ  و  من طلب العلم فهو کالصائم نهاره، القائم لیله  : روایات میگویند طالب علم پای خود را روی پای ملایکه میگذارد و به طلب علم میرود زیرا ملائکه  و یا اینکه  مَلَکٍ یَسْتَغْفِرُونَ لَهُ این  من مات فی طلب العلم فانه شهید  ان الله یحب طالب العلم  و اخلاص

 

باید طلبگی را با اخلاص انجام بدهیم که بدون اخلاص علم برکتدار نمیشود و انسان توفیق پیدا نمیکند؛ منیة المرید شهید ثانی و آداب المتعلمین خواجه نصیر نوشتهاند اولین وظیفه طلبه اخلاص است؛ یعنی خدایا من جوانی و امکاناتم را در طَبَق اخلاص نهاده ام برای خدمت به دین. پرهای خودشان را زیر پای شما پهن میکنند روایات دلالت دارند که در دنیا هیچ راهی به اندازه این راهی که ما در آن قرار داریم اثر گذار نیست.

 

چند نکته:

 

با همت بلند درس خواندن:

 

باشد راه، راه » فقیه شدن « مقصود شما از آمدن به حوزه، خواندن مقداری درس و لباس پوشیدن نباشد بلکه نظرتان شیخ صدوق و مفید و طوسی است، راهی است پر فراز و نشیب که مشکل است اما در برابر همت بلند شما هر مشکلی آسان میشود . افراد تنبل و سست هرگز موفق نمیشوند.

 

این شعر محمد ابن هانی اندلسی در کتاب شهداء الفضیله علامه امینی آورده شده است که در این کتاب زندگینامه قهرمانان علم و تحقیق، قهرمانانی که در میدان نبرد به شهادت رسیده اند جمع آوری شده، علامه امینی 121 نفر را ذکر کرده و حالاتشان را بیان فرموده در این شعر میگوید:

 

و لم أجد الإنسان إلا ابن سعیه              فمن کان أسعى کان بالمجد أجدرا

 

و بالهمة العلیاء ترقی إلى العُلا               فمن کان أعلى همه کان أظهرا

 

و لم یتأخر من أراد تقدما                    و لم یتقدم من أراد تأخرا

 

در سایه اخلاص و همت بلند و کوشش در این راه باید رفت . این یعنی کوچ کردن و رها کردن  إنفروا خفافاً و ثقالاً داریم ، اولی: نفر در راه جهاد، قرآن میفرماید  نَفر دو نوع خانه و خانواده و زندگی برای جهاد در راه خدا ؛

 

کوچ کردن برای تفقه در دین و رها کردن خانه و زندگی برای خوب... فلولا نفر من کل فرقة  دومی: نفر در راه علم شناختن دین و خوب شناساندن آن یعنی تفقه و یعنی باید دنبال فقیه شدن باشید .

 

امام که این تحولات را آفرید فقیه بود، کسی در اجتماع مؤثر است که مجتهد و فقیه باشد؛ همّ و هدفتان باید فقیه شدن باشد.

 

بنده علم فقه را به 10 قسمت تقسیم کردهام چون وظیفه ما تفقه در دین است و دین در تمام ابعاد زندگی دستور دارد:

 

1 معارف اعتقادی

 

2 معارف عبادی: یعنی در اسلام معارفی بعنوان عبادت هست که رابطه ما را با خداوند برقرار و تحکیم میکند

 

و کسی که رابطه با خدا دارد بسیار قوی و موفق خواهد بود.

 

3 معارف اخلاقی: در اسلام معارفی هست مربوط به اخلاق و روحیّات و ملکات و اخلاق انسانی. اسلام عنایت

 

اثر ملا احمد نراقی  معراج السعاده  دارد که مسلم باید دارای مکارم اخلاق باشد در این مورد کتاب فارسی

 

اثر ملا محسن فیض کاشانی  المحجة البیضاء  اثر ملا مهدی نراقی و کتاب  جامع السعادات  و کتاب عربی

 

مناسب است.

 

4 معارف اقتصادی: اسلام به موضوع اقتصاد عنایت دارد و مهم است که مال از کجا تحصیل و در کجا خرج

 

بشود.

 

5- معارف مدنی: مربوط به معاشرت انسانها با هم. انسان موجودی اجتماعی است که در اجتماع همه جور انسان

 

رساله  هست رفتار با آنها چگونه باید باشد؟ این قسم از معارف اسلامی معرفی کننده آن است، در این باب

 

حقوق امام سجادع 50 حق را بیان کرده است برای اجتماع و افراد اجتماع.

 

6 معارف فرهنگی: اسلام همه علوم را در یک رتبه نمیداند و علوم درجات مختلفی دارند و برخی واجب عینی

 

و برخی واجب کفایی هستند.

 

7 معارف سیاسی: جدایی دین از سیاست حرف دشمن است، دین ما دین کامل و جامعی است.

 

8 معارف حکومتی: رهبری که قرار است جامعه را اداره کند به معارفی احتیاج دارد که ولایت فقیه شعبهای از

 

آن است

 

9 معارف قضایی:

 

10 معارف جهادی: جهاد غیر از جنگ است، جنگها برای تعدی و تسلط بر مردم است اما جهاد متفاوت است.

 

شما باید در این 10 مورد متخصص و متبحر باشید و هر کدامتان چراغی باشید

 

از مواردی که تأکید میکنم یکی: ادبیات عَرَب است در ادبیات عرب متخصص و متبحر شدن، چون منابع اسلامی عربی هستند، لذا باید با ادبیات عرب آشنایی کامل داشته باشیم. العلماء باقون مابقی الدهر  ؛ دیگری اینکه: هم باید اهل قلم بود و هم اهل بیان، هر عالم باید یک نویسنده باشد بخاطر اهل علم بودن است هرچه یاد میگیریم در خزینه قلبمان است و بیان آن از راه قلم میباشد.

 

از اصول دیگر و مهم طلبگی: نماز شب و تهجد است کسی که اهل سحرخیزی و تهجد نباشد از علمش بی بهره خواهد شد، برخی از اساتید به کسی که نماز شب نمیخواند درس نمیگفتند؛ سید بحر العلوم نیمه شبی به مدرسه آمد و دید که خیلی ها بیدار نمیشوند برای تهجد و لذا دروسش را تعطیل کرد یک روز و دو روز گذشت استاد به مدرسه تشریف نیاورد، روز سوم که دنبالش رفتنند فرمود نماز شب نمیخوانید لذا درس را تعطیل کردم.

 

در اینجا به فرازهایی از خطبه همام اشاره کنم اما اللیل فصافون اقدامهم تالین لاجزاء القرآن یرتلونه ترتیلا یحزنون به انفسهم و یستثیرون به دواء دائهم فاذا مروا بآیة فیها تشویق رکنوا الیها طمعا و تطلعت نفوسهم الیها شوقا و ظنوا انها نصب اعینهم ، و اذا مروا بآیة فیها تخویف اصغوا الیها مسامع قلوبهم و ظنوا ان زفیر جهنم و شهیقها فی اصول آذانهم ، فهم حانون علی اوساطهم ، مفترشون لجباههم و اکفهم و رکبهم و اطراف اقدامهم یطلبون الی الله تعالی فکاک رقابهم ، و اما النهار فحلماء علماء ابرار اتقیاء ما هم باید اینطور باشیم.

 

این خطبه در واقع بیان کار امام ع و توضیح کارهای ایشان است. خداوند به یک بنده خاص خودش چنین قدرتی داده است.

 

بنده در ملاقاتها همیشه تذکر میدهم سه کتاب را مطالعه کنید:

 

·        صحیفه نور امام خمینی 22 ؛  جلد

 

·        مجموعه 50 ؛ جلدی دفتر تبیان امام خمینی که یک جلد آن مربوط به حوزه و روحانیت است

 

·        وصیت نامه امام خمینی ره

 

کلمات امام خمینی را همیشه مطالعه کنید، عالمی که در برابر دنیا و استکبار شرق و غرب بایستد و بتواند استبداد را نابود و نقاب آن را کنار بزند و باعث بیداریهای بیشتر شود باید سخنانش همیشه مطالعه شود.

 

امام معتقد بود که این انقلاب کل جهان را فرا خواهد گرفت؛ این انقلاب و مزایای آن را به جهان بشناسانید . معارف اسلامی را به مردم معرفی کنید.

 

ظالم و مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا  کمککار و راضی به فعل ایندو همگی در نار هستند.

 

مرحله دوم که ورود به جامعه است مقامتان را بالا و خیلی بالا است؛ هریک از شما باید چراغی باشید در اجتماعاتتان. در پایان حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی بیاناتشان را با چند دعا پایان دادند و نماز جماعت باشکوه طلاب به امامت معظم له اقامه گردید.

 

پس از اقامه نماز، طلاب توسط سرویس های در نظر گرفته شده به مدارس خود انتقال یافتند.

 

ضمنا از سوی دفتر آیت الله العظمی نوری همدانی تعداد 60 جلد کتاب امر به معروف و نهی از منکر تألیف معظم له به زبان عربی جهت هدیه به کلیه طلاب عرب زبان مدرسه عربی و تعداد 120 زندگینامه، بیانیه ها و موضع  جلد کتاب جهت هدیه به اساتید و طلاب سایر مدارس مجتمع گیریهای مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی

 

آموزش عالی فقه ارائه گردید.

 

اداره فرهنگی تربیتی و پژوهشی

 

مدرسه عالی فقه تخصصی

 

 


٠٩:٥٧ - چهارشنبه ١٥ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٨٨٤٣٨    /    تعداد نمایش : ٥٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

بازديد کنندگان اين صفحه: 33723 بازديدکنندگان امروز: 48 کل بازديدکنندگان: 3637101 زمان بارگذاری صفحه: 1/4531
قم چهار راه شهدا خیابان حجتیه تلفن 37182125-025 - تمامی حقوق این سایت برای مجتمع آموزش عالی فقه محفوظ است.