دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧

مجتمع آموزش عالی فقه

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا

اوقات شرعی به افق شهرها

صفحه اصلی > درباره > ریاست مجتمع 

رياست مجتمع آموزش عالي فقه

حضرت آيةالله اعرافي«دامت‌بركاته» رياست محترم جامعة‌المصطفي «س» العالميه در تاريخ پانزدهم فروردين 1388 هـ.. ش حجة الاسلام والسلمين جناب حاج آقاي محامي«دام عزه» را به سمت رياست مجتمع آموزش عالي فقه منصوب نمودند.

زندگي نامه:

حجة الاسلام والسلمين حاج شيخ مصطفي محامي«دام‌عزه» فرزند حضرت آية‌الله حاج شيخ مرتضي محامي‌«دام‌ظله» در سال 1344 هـ.. ش در خانواده‌اي روحاني در شهر مقدس مشهد چشم به جهان گشود.

تحصيلات علمي:

وي تحصيلات حوزوي خود را به صورت رسمي در سال 1355 هـ.. ش آغاز و ضمن استفاده علمي و معنوي از محضر والد مكرم خود از محضر بزرگان و اساتيد مشهد چون حضرات آيات عظام جناب آقاي فلسفي«قدس سره»، مرتضوي «دامت‌بركاته» وحجة الاسلام و المسلمين موسوي نژاد «دامت‌بركاته» بهره گرفت.

ايشان در سال 1360 هـ.. ش جهت ادامه تحصيل راهي حوزه علميه قم شده و براي تكميل دروس سطوح عالي، از دروس حضرات آيات ستوده و محمد فاضل لنكراني «قدس‌سرهما» و سيد حسين شمس «دامت‌بركاته» و در دروس خارج اصول و فقه از محضر حضرات آيات وحيد خراساني «دامت‌بركاته» و ميرزاجواد‌ تبريزي«قدس سره» و در فلسفه (درس اشارات) ازمحضرآيةالله‌حسن‌زاده‌آملي«دامت‌بركاته» و در تفسير از محضر حضرات آيات ميرزا علي مشكيني«قدس سره» و جوادي آملي «دامت‌بركاته» كسب فيض نمود.

ايشان همچنين از دروس شرح تجريد آيةالله مكارم شيرازي «دامت‌بركاته» و اصول فلسفه و روش رئاليسم و بخشي از كفايه آيةالله محقق داماد«دامت‌بركاته»، مقداري از دروس منظومه آيةالله يحيي انصاري شيرازي «دامت‌بركاته»، مكاسب آيةالله پاياني«قدس سره»، دروس اسفار، تمهيدالقواعد وخارج فقه آيةالله‌جوادي‌آملي«دامت‌بركاته» ودروس خارج اصول و فقه آيةالله سيد محمود هاشمي ‌شاهرودي «دامت‌بركاته» بهره جسته‌اند.

سوابق علمي:

الف)تدريس

ايشان به توصيه استاد گرانقدرش حضرت آيةالله ستوده«قدس سره» تدريس خود را از سال 1364 آغاز نموده و كتاب المنطق و اصول الفقه مرحوم مظفر حلقات مرحوم شهيد صدر و شرح لمعه شهيد، رسائل و مكاسب شيخ انصاري و كفايه، بدايةالحكمه و نهايةالحكمه را تدريس نموده است.

وي همچنين دروس ديگري از قبيل تفسير ترتيبي و تفسير موضوعي، فقه مقارن (كتاب‌هاي المسايل الفقهيه مرحوم شرف‌الدين عاملي و الاعتصام بالكتاب و السنه آيةالله سبحاني «دامت‌بركاته»)، روش‌شناسي درس خارج، اصول كافي و...را نيز ارايه نموده است.

ب)پژوهش

وي كارهاي پژوهشي خود را با كارِ گروهي تفسيري از سال 1367 آغاز نموده و سپس با تشكيل گروه تفسير در مركز فرهنگ و معارف قرآن در سال 1368 و انجام بخشي از تفسير راهنما و نظارت و كنترل بخش‌هاي ديگر و سپس تدوين طرح دائرةالمعارف قرآن كريم و اجراء آن در همان مركز و تدوين مقاله براي دائرةالمعارف، تهيه پاسخ‌ به پرسش‌هاي اهل سنت (ارسالي از واحد برون مرزي صدا و‌سيما)، تدوين چند مقاله در موضوعات مورد اختلاف فريقين همچون عصمت، تاريخ پيدايش مذاهب اسلامي و... براي همايش‌هاي علمي دفتر نمايندة رهبري در امور اهل سنت بلوچستان و همچنين شركت در آن همايش‌ها، نظارت و كنترل پروژه‌هاي متعدد تفسير ترتيبي و تفسير موضوعي در مركز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبليغات اسلامي و راهنمايي‌ و مشاوره پايان‌نامه‌هاي مدارس تابعه جامعةالمصطفي«س» ادامه داده است.

مسئوليت‌ها:

1. مسئوليت دفتر نمايندگي مقام معظم رهبري در امور اهل سنت بلوچستان (سراوان) سه سال؛

2. مسئوليت ساماندهي امور آموزشي و فرهنگي طلاب بلوچستان در قم چهار سال؛

3. مديريت گروه دائرة المعارف قرآن مركز فرهنگ و معارف قرآن سه سال؛

4. مديريت گروه تفسير راهنما مركز فرهنگ و معارف قرآن سه سال؛

5. مديريت گروه تفسير مركز فرهنگ و معارف قرآن پنج سال؛

6. مسئوليت مركز فرهنگ و معارف قرآن شش سال؛

7. مسئوليت مركز مطالعات و تحقيقات اسلامي و معاونت پژوهشي دفتر تبليغات اسلامي سال 1380؛

8. مسئوليت تدوين طرح كلان مركز جهاني علوم اسلامي يك سال؛

9. معاونت آموزش مركز جهاني علوم اسلامي سه سال؛

10. مديريت مدرسه عالي فقه و معارف از سال 1381 تا پايان سال 1387؛

11. رياست مجتمع آموزش عالي فقه از ابتداي سال 1388؛

12-رياست نمايندگي جامعةالمصطفي«س» العالميه در كشور افغانستان از ابتداي سال 1388.